Rose 2019 | Startliste | numerisch

Stand | as of  2019|10|02
Starters 215

alphabetisch | alphabetical | A – Z
ST-NR Name Verein Class Nat Grp Start
1 Scaltritti Roberta A.s.d. Canottieri Gavirate MWE ITA 1 11:00
2 Walthes Katharina MRSV „Bayern“ MWE GER 1 11:00
3 Hauck Monica Tullner Ruderverein MWE AUT 1 11:00
4 Unger Pia RC Mondsee MWE AUT 1 11:00
5 Kalliany Susanne 1. WRC LIA MWF AUT 1 11:00
6 Podesser Renate Normannen Klosterneuburg MWF AUT 1 11:00
7 Rousseau Emmanuelle RGM72 MWF GER 1 11:00
8 Sieberova Zdenka Bohemians Praha MWF CZE 1 11:00
9 Patist Anne-Marie Vada MWG NED 1 11:00
10 Baracs Éva Külker Evezős Klub MWH HUN 1 11:00
11 Perchermeier Christa H. MRSV „Bayern“ MWH GER 1 11:00
12 Büttner Gerlinde Ruderverein STAW MWI AUT 1 11:00
16 Ebner Reinhard MRSV „Bayern“ MMH GER 2 11:04
17 Frisch Edwin RV Albatros MMH AUT 2 11:04
18 Pabisch Roland RV Wiking linz MMH AUT 2 11:04
19 Sofianopulo Giovanni SGT Nautica – Trieste MMH ITA 2 11:04
20 Mocnik Alessandro STC Adria 1877 MMH ITA 2 11:04
21 Grzunov Rikardo VK Jarun MMH CRO 2 11:04
22 Berkes Thomas WRK Argonauten MMH AUT 2 11:04
23 Fricke Karl VSaC Chiemsee MMH GER 2 11:04
24 Pfenninger Peter RC Rapperswil-Jona MMI SUI 2 11:04
25 Müllner Roman MRSV „Bayern“ MMI GER 2 11:04
26 Nikolai Wolfram Rudern 2000 Neu-Ulm MMI GER 2 11:04
27 Jelinek Walter WRV Donauhort MMI AUT 2 11:04
28 Göritzer Ingo RV Albatros MMJ AUT 2 11:04
29 CARBONI LUIGI S.N. PULLINO MMJ ITA 2 11:04
30 Perchermeier Wolfgang MRSV „Bayern“ MMJ GER 2 11:04
31 Frisch Walter MRSV „Bayern“ MMJ GER 2 11:04
35 BENVENUTO EVAN S.N. PULLINO JMB ITA 11:08
36 SERAFINO ANDREA S.N.PULLINO JMB ITA 3 11:08
37 OZBOLT FRANCESCO S.N.PULLINO JMB ITA 3 11:08
38 Huszár Tamás Arrabona Rowing Club JMA HUN 3 11:08
39 Cerjak Paul ruder club graz JMA AUT 3 11:08
40 SOFIANOPULO KONSTANTINOS S.N. CANOTTIERI NETTUNO TRIESTE JMA ITA 3 11:08
41 Amousa Alaa Eden EKRV Donau Linz JMA Syr 3 11:08
42 DIONIS GABRIELE S.N. PULLINO JMA ITA 3 11:08
43 Mahmutovic Goran HVK Mornar BM CRO 3 11:08
44 Janoš Gruden S.N. CANOTTIERI NETTUNO TRIESTE BM ITA 3 11:08
45 Starz Andrea SGT Nautica – Trieste BM ITA 3 11:08
46 Látrányi Gergely Arrabona Rowing Club BM HUN 3 11:08
47 Mucsi Georg Budapest Evezős Egyesület BM HUN 3 11:08
48 Maderner Alexander Ruderverein STAW BM AUT 3 11:08
49 Crasso Giulio STC Adria 1877 BM ITA 3 11:08
53 Látrányi Péter Krisztián Arrabona Rowing Club M HUN 4 11:12
55 Pinzek Andreas 1. WRC LIA M AUT 4 11:12
56 Sageder Niklas EKRV Donau Linz M AUT 4 11:12
57 Tioli Francesco SGT Nautica – Trieste M ITA 4 11:12
58 Tamas Bence Külker Evezős Klub MMA HUN 4 11:12
59 Kopič Kopič ŠVD Maribor MMA SLO 4 11:12
60 Hirtzberger Julius WRC Austria MMA AUT 4 11:12
61 Sieber Bernhard Ruderverein STAW MMA AUT 4 11:12
62 Mantler Georg Steiner Ruder Club MMA AUT 4 11:12
63 Bischoff Jonathan MRC, Münchener Ruder Club 1880 e.V. MMA GER 4 11:12
64 Juhász Adrián Pénzügyőr SE MMA HUN 4 11:12
65 Mordhorst Olaf Frauenrv. Freiweg Frankfurt am Main MMA GER 4 11:12
66 Huja Vitezslav VK Slavia Praha MMA CZE 4 11:12
67 Makowski Daniel RC Favorite Hammonia MMA GER 4 11:12
68 LUCA DE MARCHI SNC NETTUNO Trieste MMA ITA 4 11:12
69 Heidenhain Stephan UGa Rowing Club/ USA MMA USA 4 11:12
70 Meister Florian WRC Pirat MMA AUT 4 11:12
71 Kiss Gießauf Emil WRV Austria MMA AUT 4 11:12
72 Corvasce Donato STC Adria 1877 MMA ITA 4 11:12
73 Manstetten Paul WRK Argonauten MMA GER 4 11:12
77 Pilz Johannes WRC Pirat MMB AUT 5 11:16
78 Freiberger Norbert WRC Pirat MMB AUT 5 11:16
79 Pape Jos RV Naarden MMB NED 5 11:16
80 Engelbertink Rutger De Ank Doetinchem MMB NED 5 11:16
81 Woltran Friedrich WRC Pirat MMB AUT 5 11:16
82 Leister Christoph Ruderverein Seewalchen MMB AUT 5 11:16
83 Lahrz Fabian WRC Pirat MMB AUT 5 11:16
84 Zonta Antonio C C Saturnia Trieste MMB ITA 5 11:16
85 Messner Michael EKRV Donau Linz MMB AUT 5 11:16
86 Albert Carsten Rudervereinigung Dessau e.V. MMB GER 5 11:16
87 Milodanovic Marko WRC Donaubund MMB AUT 5 11:16
88 Zangl Christoph CLUB CANOTTIERI LUGANO MMC SUI 5 11:16
89 Kay Jochen Ulmer RC Donau e.V. MMC GER 5 11:16
90 SOKOLOV SERGEY CLUB CANOTTIERI LUGANO MMC SUI 5 11:16
91 KOURTIKAKIS GEORGIOS Heraklion Crete RC MMC GRE 5 11:16
92 Mantzavinatos Evangelos Omilos Ereton Piraeus MMC GRE 5 11:16
93 Wandl Martin RC Mondsee MMC AUT 5 11:16
94 Newart Martin VST Völkermarkt MMC AUT 5 11:16
95 Farkas Alex WRC Pirat MMC AUT 5 11:16
96 Fratino Fabio SGT Nautica – Trieste MMC ITA 5 11:16
97 Andreesen Till Thames RC, London MMC GBR 5 11:16
98 Türker Murat TURKER MMC TUR 5 11:16
99 Stangl Michael 1. WRC LIA MMC AUT 5 11:16
100 Naumović Aleksandar VK-Medulin MMC CRO 5 11:16
101 Tebbe Olaf WRK Argonauten MMC GER 5 11:16
102 BRIGANTI MARCO CLUB CANOTTIERI LUGANO MMC SUI 5 11:16
103 PATUZZO MICHELE CLUB CANOTTIERI LUGANO MMC SUI 5 11:16
104 Kern Ingomar RV Normannen Klosterneuburg MMC AUT 5 11:16
105 Heerschop Jan Zwolsche Roei en Zeil Vereniging MMC NED 5 11:16
109 Horauer Martin 1. WRC LIA MMD AUT 6 11:20
110 Lorenzo Adversi Canottieri Pesaro MMD ITA 6 11:20
111 AZZI Alberto canottieri villamarzana MMD ITA 6 11:20
112 Mahmutovic Almir HVK Mornar MMD CRO 6 11:20
113 Spivey Pete RC Mondsee MMD AUT 6 11:20
114 Vermeij Dennis rv Naarden MMD NED 6 11:20
115 Kersten Alexander Münchener Ruder-Club von 1880 e.V. MMD GER 6 11:20
116 Fritsch Peter Rowing Club Bern MMD SUI 6 11:20
117 Hipp Reinhold RV Villach MMD AUT 6 11:20
118 Fragiacomo Maurizio Società Ginnastica Triestina Nautica MMD ITA 6 11:20
119 Bozeglav Igor Vk argo izola MMD SLO 6 11:20
120 Nuno Mendes ANL-Associação Naval de Lisboa MMD POR 6 11:20
121 Hazelbag Hans Marten RV Rijnland MMD NED 6 11:20
122 Lehrer Oliver 1. WRC LIA MMD AUT 6 11:20
123 Látrányi Péter Arrabona Rowing Club MMD HUN 6 11:20
124 Rachinger Markus WRC Austria MMD AUT 6 11:20
125 Horvath Zoltan Budapest Evezős Egyesület MMD HUN 6 11:20
126 ALDEGHI FABIO CLUB CANOTTIERI LUGANO MMD SUI 6 11:20
127 Kraus Hans-Martin Frankfurt Freiweg MMD GER 6 11:20
128 Hinterer Heimo RV Ister Linz MMD AUT 6 11:20
129 Wetschnig Günther RV Wiking Bregenz MMD AUT 6 11:20
130 Darscheid Frank Schleissheimer Ruderclub MMD GER 4 11:20
133 Aliverti Paolo A.s.d. Canottieri Gavirate MME ITA 7 11:24
134 Mori Peter RV Albatros MME AUT 7 11:24
135 Schuhegger Anton RV Prien am Chiemsee MME GER 7 11:24
136 Hauck Robert Tullner Ruderverein MME AUT 7 11:24
137 Strassner Werner Ulmer RC Donau e.V. MME GER 7 11:24
138 Smilovic Andrej VK Jadran – Rijeka MME CRO 7 11:24
139 Shea Michael 1. WRC LIA MME AUT 7 11:24
140 Lipovits Zoltan Budapest Evezős Egyesület MME HUN 7 11:24
141 Canciani Fabio Canottieri Nettuno Trieste MME ITA 7 11:24
142 NIGG RAINER CLUB CANOTTIERI LUGANO MME SUI 7 11:24
143 – – –:–
144 Rakocija Goran HVK Mornar MME CRO 7 11:24
145 Wende Stefan Lobensteiner Ruderverein MME GER 7 11:24
146 Breitschaft Martin RCLK, Ruder Club am Lech Kaufering MME GER 7 11:24
147 Millo Alberto Società Ginnastica Triestina Nautica MME ITA 7 11:24
148 Sellinger Richard WRV Donauhort MME AUT 7 11:24
149 Zwillink Michael 1. WRC LIA MME AUT 7 11:24
150 Mehl Siegfried Ruder- Club Aken e.V. MME GER 7 11:24
151 FINOCCHIARO MARCO S.N. PULLINO MME ITA 7 11:24
152 Baixinho Henrique ADCJC – A.D.C.J.Cerveira MME POR 7 11:24
153 Huszár Béla Arrabona Rowing Club MME HUN 7 11:24
154 Mendes de Leon Miguel De Ank Doetinchem MME NED 7 11:24
155 Örer Fatih Fenerbahce MME TUR 7 11:24
156 Vinckier Alex KRSG MME BEL 7 11:24
157 Stohlmayer Ákos Külker Evezős Klub MME HUN 7 11:24
158 Nußbaumer Christian RC Mondsee MME AUT 7 11:24
159 Klipstein Andreas RC Rapperswil-Jona MME SUI 7 11:24
160 Plöb Hannes RV Nautilus Klagenfurt von 1878 MME AUT 7 11:24
161 Steiner Robert Wiking Spittal MME AUT 7 11:24
162 Sollinger Norbert WRK Donau MME AUT 7 11:24
163 Stefano Urbinati Canottieri Pesaro MME ITA 7 11:24
164 Killinger Johann Hamburger und Germania Ruder Club MME GER 7 11:24
165 Kremslehner Florian WRV DONAUHORT MME AUT 7 11:24
166 Ramming Kai RC Favorite Hammonia MME GER 7 11:24
167 Hörschläger Harald Ruderverein Seewalchen MME AUT 7 11:24
168 Maccari Alessandro STC Adria 1877 MME ITA 7 11:24
172 Varga Péter Arrabona Rowing Club MMF HUN 8 11:28
173 Fritsch Franz RC Mondsee MMF AUT 8 11:28
174 Mihalic Alexander Ruderverein Seewalchen MMF AUT 8 11:28
175 Kalliany Rainer 1. WRC LIA MMF AUT 8 11:28
176 Nuskern Goran HAVK Mladost MMF CRO 8 11:28
177 Bach Karsten RV Saarbrücken MMF GER 8 11:28
178 Podbrany Siegfried Tullner Ruderverein MMF AUT 8 11:28
179 Pogacic Zlatko VK Tresnjevka MMF CRO 8 11:28
180 Pero Grujin VK Trešnjevka MMF CRO 8 11:28
181 Vogel Walter WRK Donau MMF AUT 8 11:28
182 GRAVINA MARCO CLUB CANOTTIERI LUGANO MMF SUI 8 11:28
183 Katherl Herbert Ruderverein Seewalchen MMF AUT 8 11:28
184 Fernandes Mario VRL-Viana Remadores do Lima MMF POR 8 11:28
185 Dallamora Fabio C C Saturnia Trieste MMF ITA 8 11:28
186 Ziethe Martin-Christoph RV Prien am Chiemsee von 1990 e. V. MMF GER 8 11:28
187 Blahout Rostislav VK Slavia Praha MMF CZE 8 11:28
188 Sousa Rui VRL-Viana Remadores do Lima MMF POR 8 11:28
189 Bauer Emmerich Ruderverein Wiking Linz MMF AUT 8 11:28
190 Sofianopulo Antonio società nautica Nettuno -Trieste MMF ITA 8 11:28
194 Fehér András Külker Evezős Klub MMG HUN 9 11:32
195 Janke Klaus Rudervereinigung Dessau e.V. MMG GER 9 11:32
196 MITTERMAIR Karl Heinz RV WIKING LINZ MMG AUT 9 11:32
197 Kontor József Arrabona Rowing Club MMG HUN 9 11:32
198 Pleschiutschnig Hans C C Saturnia Trieste MMG ITA 9 11:32
199 KOPRČINA Branko ŠVD MARIBOR MMG SLO 9 11:32
200 Moes Daan De Ank Doetinchem MMG NED 9 11:32
201 Szabados Miklos Külker Evezős Klub MMG HUN 9 11:32
202 Danilovic Ilija Mladost Zagreb MMG CRO 9 11:32
203 Heidenhain Frank Ruderclub am Lech Kaufering MMG GER 9 11:32
204 Werkl Erwin VST Völkermarkt MMG AUT 9 11:32
205 Neugebauer Christoph RV Albatros MMG AUT 9 11:32
206 Coomer Lytton Villach von 1881 MMG AUT 9 11:32
210 BUZZI GISELLA S.N. PULLINO JWB ITA 10 11:36
211 Siska Bettina Arrabona Rowing Club JWA HUN 10 11:36
212 CHERSI FLORA S.N.PULLINO JWA ITA 10 11:36
213 Rozmaring Flóra Budapest Evezős Egyesület WB HUN 10 11:36
214 Benda Orsolya Külker Evezős Klub WB HUN 10 11:36
215 Grabner Helena RV Albatros WB AUT 10 11:36
216 Visintin Martina SGT Nautica – Trieste WB ITA 10 11:36
217 MOLINARO FEDERICA S.N. PULLINO WB ITA 10 11:36
218 Barbieri Falbo Laura CMM Trieste W ITA 10 11:36
219 Zimmermann Franziska MRSV „Bayern“ W GER 10 11:36
220 Stehlin Ellyce RV STAW MWA AUT 10 11:36
221 Néma Veronika Budapest Evezős Egyesület MWB HUN 10 11:36
225 LETTIG FRANCESCA SNC NETTUNO TRIESTE MWC ITA 11 11:40
226 Schmaranz Hannelore RV Albatros MWC AUT 11 11:40
227 Simma Ute RV Wiking Bregenz MWC AUT 11 11:40
228 Franz Isolde RV Albatros MWC AUT 11 11:40
229 Scherer Claudia Schleißheimer Ruderclub MWC GER 11 11:40
230 Franz Christina CMM Trieste MWC ITA 11 11:40
231 Bruil Saskia De Ank Doetinchem MWC NED 11 11:40
232 Friedl Anja WRC Pirat MWC AUT 11 11:40
233 Hauer Eszter RV Prien am Chiemsee MWC GER 11 11:40
234 Denkenberger Ute RV Wiking Bregenz MWC AUT 11 11:40
235 Péterfy Erika Budapest Evezős Egyesület MWD HUN 11 11:40
236 Masatova Jitka VK Slavia Praha MWD CZE 11 11:40
237 Kleimann Sylvia WRC Pirat MWD GER 11 11:40
238 Bugert Elizabeth Schleissheimer Ruderclub MWD GER 11 11:40
239 Salzer-Habenicht Maria RV Albatros MWD AUT 11 11:40
240 Ebert Veronika WRV Austria MWD AUT 11 11:40
241 Michelutti Regli Susanne A.s.d. Canottieri Gavirate MWD ITA 11 11:40
242 Siess Bettina RV Wiking Bregenz MWD AUT 11 11:40
243 BREUER Sabine RV Wiking Linz MWD AUT 11 11:40
244 Windl Karin WRC Pirat MWD AUT 11 11:40
245 Springer Karin WRC Pirat MWD AUT 11 11:40